Tietoa meistä

Henkilökohtaista yritysneuvontaa vuodesta 1992

Tarjoamme luottamuksellista yritysneuvontaa yrityksen perustamiseen, aloittelevan liiketoiminnan kehittämiseen kuin myös startupien kasvuun ja kansainvälistymiseen. Apunasi on 20 kokenutta yritysneuvojaa erilaisella osaamisella ja taustalla varustettuna. Neuvonnan aikana pääset yritysneuvojan kanssa keskittymään juuri sinun yritysideasi/yrityksesi onnistumisen kannalta tärkeisiin haasteisiin.   

NEWCO HELSINKI LUKUINA

25 000

Palvelujemme avulla on perustettu 25000 yritystä Helsinkiin. 

1992

Olemme tarjonneet henkilökohtaista yritysneuvontaa jo vuodesta 1992 asti.  

80%

Palvelujemme avulla perustetuista yrityksistä 80 % on elossa 5 vuoden jälkeen. 

20

Apunasi on kokeneita yritysneuvojia. Sinua opastaa 20 yritysneuvojaa erilaisella osaamisella ja taustalla.  

180

Viime vuonna järjestimme yhteensä 180 koulutusta ja tilaisuutta yrittäjyyspolkusi eri vaiheisiin. 

1000

Viime vuonna Helsinkiin perustettiin 1000 uutta yritystä palvelujemme avulla. 

Missio

Newco Helsingin missiona on kasvattaa onnistuvien yrittäjien määrää Helsingin alueella tarjoamalla palveluita, jotka tukevat niin alku- kuin kasvuvaiheen yrittäjiä.  

Strategia

Autamme helsinkiläisiä yrittäjiksi ja tuemme heidän onnistumistaan monipuolisilla palveluilla. Toimintamme tukee Helsingin kaupungin elinkeino-osaston tavoitteita ja toimintamallimme perustuu yhteistyöhön yksityissektorin kanssa. 

Visio

Helsinki on yksi maailman kiehtovimmista kaupungeista uudelle yritystoiminnalle. Tuemme paikallista yrittäjyyttä. 

Kuinka voimme auttaa?

Tommo Koivusalo

Yksikön päällikkö
tommo.koivusalo@hel.fi

Hannele Kostiainen

Palvelupäällikkö, yritysneuvonta
hannele.kostiainen@hel.fi

Valentin Babitzin

Startti Plus -asiantuntija,
HUK ry
valentin.babitzin@huk.fi

Malina Pursiainen

Startti Plus -asiantuntija,
HUK ry
malina.pursiainen@huk.fi

Helena Pekkarinen

Startti Plus -asiantuntija,
HUK ry
helena.pekkarinen@huk.fi

Toivo Utso

Johtava asiantuntija
toivo.utso@hel.fi

Elie El-Khouri

Yritysneuvoja
elie.el-khouri@hel.fi

Eveliina Heinonen

Yritysneuvoja
eveliina.heinonen@hel.fi

Valdar Liive

Yritysneuvoja
valdar.liive@hel.fi

Susanne Mulbah

Yritysneuvoja
Susanne.Mulbah@hel.fi

Tatu Palomäki

Yritysneuvoja
tatu.palomaki@hel.fi

Timo Suokas

Yritysneuvoja
timo.suokas@hel.fi

Roger Törnblom

Yritysneuvoja
roger.tornblom@hel.fi

Liisa Mallat

Suunnittelija
liisa.mallat@hel.fi

Teemu Polo

Asiantuntija
teemu.polo@hel.fi

KASVUYRITYSTIIMI

Timo Helenius

Head of Growth Services
timo.helenius@hel.fi

Gian-Luca Cioletti

Soft Landing Advisory for Foreign Startups, Business Advisory, Health Incubator Helsinki
gianluca.cioletti@hel.fi

Mia-Stiina Heikkala

Education
mia-stiina.heikkala@hel.fi

Christian Lardot

Health and Wellbeing, Program Lead, Health Incubator Helsinki
christian.lardot@hel.fi

Joni Lehto

Smart & Clean
joni.lehto@hel.fi

Henrik Keinonen

XR & Blockchain
henrik.keinonen@hel.fi

Touko Kontro

Startup Business Advisory
touko.kontro@hel.fi

Miikka Neuvonen

Startup Business Advisory
miikka.neuvonen@hel.fi

Vesa Raudasoja

Gaming
vesa.raudasoja@hel.fi

Francis Tam

AI
francis.tam@hel.fi

Oki Tåg

FinTech
oki.tag@hel.fi

Lauri Määttänen

Program Manager, Growth Services
lauri.maattanen@hel.fi

Klaus Kangaspunta

Markkinointipäällikkö
klaus.kangaspunta@hel.fi

Arsi Koskenranta

Markkinointiassistentti
arsi.koskenranta@hel.fi

Jari Palomäki

Tapahtumat
jari.palomaki@hel.fi

Hanne Grönlund

Yksikkösihteeri
hanne.gronlund@hel.fi

Tiina Brummer

Toimistosihteeri
tiina.brummer@hel.fi

Sanna Naumanen

Toimistosihteeri
sanna.naumanen@hel.fi